Ostateczny przewodnik po zakupie właściwego wiosła kajakowegoJest niewiele rzeczy bardziej przyjemnych niż popołudnie spędzone na wodzie. I choć istnieje wiele sposobów na spędzenie miłego dnia nad jeziorem - od wędkowania po kajakarstwo i rejsy - jednym z najbardziej popularnych jest kajakarstwo. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w świecie kajaków, czy po prostu szukasz nowego modelu, pomaga mieć pewne wskazówki przy zakupie następnej łodzi. W końcu istnieje wiele różnych typów kajaków z różnymi cechami i właściwościami, które odróżniają je od siebie. Poniższy artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem następnego wiosła kajakowego. Od rozmiaru i materiału do typu ostrza i stylu uchwytu, te wskazówki pomogą Ci podjąć świadomą decyzję następnym razem, gdy wyruszysz na wodę w poszukiwaniu ryb, zabawy i przyjaciół!

Jak wybrać odpowiednie wiosło do kajaka

Jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze odpowiedniego wiosła do kajaka. Na szczęście większość z tych czynników jest łatwa do zrozumienia i dotyczy szerokiej gamy modeli na rynku. Przyjrzyjmy się różnym cechom, zobaczmy jak mogą pomóc w wyborze, a następnie zakończmy kilkoma zaleceniami opartymi na tych czynnikach.

Jedną z pierwszych rzeczy, o których będziesz chciał pomyśleć, jest długość wiosła. Jest to coś, z czym nie chcesz być zbyt ambitny, ale nie chcesz też być zbyt krótki. Najlepszym sposobem, aby wybrać odpowiednią długość jest stanąć w kajaku z wiosłem w ręku. Nie chcesz, aby wiosło ciągnęło się po dnie wody, ale nie chcesz też, aby było zbyt wysokie w wodzie. Wiosło nie powinno ledwo dotykać wody.

Kolejną rzeczą do rozważenia przy wyborze wiosła jest jego waga. Kajaki mogą być ciężkie i nieporęczne, więc nie chcesz wybrać wiosła, które jest zbyt lekkie. Powinien być wystarczająco ciężki, że można wygodnie manewrować nim, ale nie tak ciężki, że staje się ból w użyciu.

Który materiał jest dla ciebie odpowiedni?

Po pierwsze, porozmawiajmy o tym, jaki materiał jest najlepszy dla twojego wiosła. Jest to ważna rzecz do zapamiętania, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić dużo czasu na wodzie. Najlepsze wiosła są wykonane z włókna szklanego lub włókna węglowego.

  • Fiberglass - Fiberglass jest świetną opcją, ponieważ jest niedrogi i trwały. Dodatkowo, włókno szklane jest lekkie w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak drewno, więc łatwo nim manewrować.
  • Drewno - Podczas gdy włókno węglowe i włókno szklane są najlepszymi opcjami, drewno jest również doskonałym wyborem. Jest lekkie i łatwo je znaleźć.
  • Carbon - Jest to świetna opcja, ale zazwyczaj jest droższa niż włókno szklane.

Jaki rozmiar powinieneś wybrać

Jak w przypadku większości zakupów, chcesz się upewnić, że wybierasz odpowiedni rozmiar. To nie jest tylko dla twojego bezpieczeństwa, albo. Rozmiar twojego wiosła może również wpłynąć na twoje doświadczenie, jak również ilość energii, którą potrzebujesz, aby go użyć.

Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie, nie chcesz wybrać naprawdę dużego wiosła. Nie tylko utrudni to manewrowanie kajakiem, ale także zabierze dużo energii z ciebie podczas wiosłowania. Nie chcesz wybrać maleńki wiosło, albo. Chociaż chcesz wiosło, które jest łatwe do manewrowania, nie chcesz również mieć umieścić tonę wysiłku do uzyskania pracy zrobić.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś mieć na uwadze podczas zakupów nowego wiosła kajakowego.

  • Blade - Kształt ostrza może odgrywać dużą rolę w tym, jak skuteczne jest twoje wiosło. Istnieją dwa wspólne style ostrza:
  • Długość - Najlepsza długość wiosła kajakowego jest osobistą preferencją. Może się to różnić w zależności od osoby, jej wzrostu i rodzaju kajaka, którego używa.

Jak znaleźć odpowiedni dla siebie typ uchwytu i rączki wiosła kajakowego?

Wiosła to bardzo ważna część kajaka. Służą do napędzania kajaka po wodzie. Wiosła mają różne kształty i rozmiary i nie ma jednego idealnego wiosła dla każdego. Jaki jest więc odpowiedni rodzaj uchwytu wiosła dla Ciebie? Istnieją trzy różne rodzaje uchwytów:

  • Rękojeść z prostym wałkiem: Ten typ rękojeści ma prosty wał, który jest zwykle wykonany z aluminium lub tworzywa sztucznego.
  • Zakrzywiony uchwyt wału: Ten typ uchwytu ma zakrzywiony trzon, który jest zwykle wykonany z aluminium lub materiału grafitowego.

Ergonomiczny uchwyt: Ten typ uchwytu ma ergonomiczny kształt, który wygodnie leży w dłoni, który może być wykonany z tworzywa sztucznego lub drewna.

  • Round - okrągły uchwyt nie jest tak łatwy w regulacji, ale ułatwia to nieco sprawę, jeśli jesteś wyższy lub niższy od swoich przyjaciół.

Jak znaleźć odpowiedni dla siebie typ ostrza?

Typ łopatki na twoim wiosle może zrobić dużą różnicę w tym, ile wysiłku musisz włożyć w każde pociągnięcie. Wybierając wiosło, powinieneś wziąć to pod uwagę, jak również długość i szerokość twojego kajaka. Istnieją dwa rodzaje ostrzy:

Skewed - Jeśli Twój kajak jest długi, powinieneś wybrać ostrze skewed. Ten typ ostrza pomaga uczynić twoje wiosło szerszym, dając ci więcej mocy i mniej wysiłku potrzebnego do każdego pociągnięcia. Jeśli masz krótszy kajak, najlepszy jest normalny typ ostrza.

Kajakarstwo to świetny sposób na spędzenie czasu na zewnątrz, zdobycie trochę ćwiczeń i cieszenie się naturą. Aby upewnić się, że masz najlepsze doświadczenie podczas kajakowania, ważne jest, aby wybrać odpowiednie wiosło. Czy szukasz włókna szklanego lub włókna węglowego wiosła, chcesz upewnić się, że jest to odpowiednia długość i szerokość dla twojego kajaka. Pomaga również wybrać typ ostrza, który działa dobrze z długością kajaka. Gdy masz te rzeczy w umyśle, wybór odpowiedniego wiosła jest łatwy.