Kompletny przewodnik po SUP Boardingu - porady, triki i technikiWiosłowanie na deskach Stand Up Paddle (SUP) to świetny sposób na utrzymanie formy podczas zabawy na wodzie. Jest to również fantastyczny sposób na odkrywanie nowych wód i podziwianie lokalnych widoków. Jednak na początku pływanie na desce z wiosłem może być trudne. Krzywa uczenia się może czuć się stromo, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tym sporcie lub związanych z nim działań. Potrzeba czasu i praktyki, aby poczuć się komfortowo na desce - ale kiedy już to opanujesz, będziesz się zastanawiać, dlaczego wcześniej wydawało się to takie trudne! Stand up paddle boarding nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Wymaga siły, równowagi i koordynacji, a także odrobiny odwagi! Ale dzięki tym wskazówkom, sztuczkom i technikom stand up paddling od instruktorów ekspertów i doświadczonych entuzjastów, będziesz w stanie opanować ten ekscytujący sport w krótkim czasie!

Paddle Boarding Basics - Zaczniemy od kilku podstaw

Po pierwsze, kiedy idziesz paddle boarding, będziesz chciał przynieść wiosło, oczywiście. Będziesz także chciał nosić kamizelkę ratunkową i mieć kilka innych przedmiotów na ciebie, które mogą pomóc uczynić swoje doświadczenie bezpieczniejsze i bardziej przyjemne. Te przedmioty obejmują filtr przeciwsłoneczny i okulary pływackie z ochroną przeciwsłoneczną, gwizdek bez iskry, telefon komórkowy, butelkę wody i apteczkę. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że trzeba mieć odpowiedni sprzęt do paddle boardingu. Nie możesz po prostu wziąć dowolnego starego wiosła i deski na wodę i oczekiwać, że będziesz się dobrze bawić. Deska wybrać powinien być odpowiedni rozmiar dla Twojego ciała i wagi. Musisz również upewnić się, że jest to odpowiedni styl dla rodzaju wiosłowania, które chcesz zrobić. Istnieją krótkie deski i długie deski, deski, które są lepsze do surfowania i deski, które są lepsze do zwiedzania. Wiosło, którego używasz, powinno być również odpowiednim stylem dla rodzaju paddle boarding, który chcesz zrobić.

Nie wystarczy wskoczyć na paddle board i wyruszyć do wody. Jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, zanim się tam dostaniesz. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że wiesz, jak dostać się do wody. Wiele osób myśli, że wystarczy wyjść na plażę, ale w niektórych miejscach nie można tego zrobić. Upewnij się, że znasz najlepszy sposób na dotarcie do wody. Następnie sprawdź pogodę i pływy. Nie chcesz paddle board w naprawdę wysokich pływach lub naprawdę niskich pływach, ponieważ możesz utknąć w prądzie i mieć problemy z powrotem do plaży. Nie chcesz wiosłować na desce podczas naprawdę silnych wiatrów, ponieważ możesz zostać zdmuchnięty z wody i mieć problemy z powrotem do brzegu. Upewnij się, że sprawdzisz pogodę i pływy przed wyjazdem.

Wstawanie podczas wiosłowania

Może się to wydawać bez sensu, ale ważne jest, aby uzyskać wygodne stojąc i siedząc na paddle board przed rozpoczęciem wiosłowania. Kiedy po raz pierwszy uczysz się, jak robić SUP, najlepiej zacząć od stania. Gdy poczujesz się komfortowo i będziesz w stanie utrzymać równowagę, gdy stoisz z deską, spróbuj usiąść i wstać z powrotem z deską. Pomoże Ci to wyczuć deskę pod stopami i będziesz wiedział, jakie to uczucie, gdy deska przypadkowo uderzy w Twoje stopy. Kiedy stoisz z deską do wiosłowania, chcesz spróbować utrzymać kolana zgięte podczas wiosłowania. To pomoże ci utrzymać równowagę i ułatwi wstawanie. Chcesz również upewnić się, że trzymasz jedną rękę na wiosle przez cały czas, na wypadek, gdybyś musiał szybko usiąść z powrotem.

Skręcanie i zatrzymywanie się podczas wiosłowania

Kiedy zaczniesz wiosłować, możesz zauważyć, że obracanie deski wydaje się nieco trudne. Dzieje się tak dlatego, że deska jest zaprojektowana tak, aby płynąć prosto, kiedy wiosłujesz prosto. Nie możesz obrócić deski tak łatwo, jak mógłbyś obrócić zwykłą, nie wodną deskę. Dlatego tak ważne jest zrozumienie pojęcia Edging. Edging to wiosłowanie mocniej po jednej stronie deski i delikatniej po drugiej. To spowoduje, że deska zacznie się obracać. Jeśli chcesz zatrzymać deskę, chcesz zrobić coś odwrotnego i krawędziować w przeciwnym kierunku. Są to rzeczy, których chcesz być świadomy, gdy zaczynasz wiosłować.

Czy chcesz iść szybciej? To jest pytanie, które wielu ludzi zadaje, gdy są paddle boarding. Odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że chcesz iść szybciej. Wszyscy chcemy iść szybciej! Aby iść szybciej, chcesz umieścić rękę na górze wiosła, a następnie użyć masy ciała, aby popchnąć wiosło w dół i do przodu. Chcesz się upewnić, że jesteś pchanie w dół na wiosło pod kątem, który jest równoległy do wody. To pomoże Ci uzyskać trochę pchania i iść szybciej.

Niektóre z tych wskazówek są pomocne dla wszystkich poziomów paddle boarders, ale upewnij się, że wziąć swój czas i nie naciskać siebie zbyt trudne zbyt szybko. Zacznij od mniejszych wypadów na wiosła i budować się stamtąd. Nie chcesz wyczerpać się na pierwszej wycieczce paddle boarding. Zacznij od podstaw. Upewnij się, że wiesz, jak wstać, usiąść i obrócić deskę, zanim spróbujesz iść szybciej. Pomoże to uczynić twoje doświadczenie bardziej przyjemnym, a nie będziesz sfrustrowany i będziesz chciał się poddać, zanim jeszcze zaczniesz. Znajdź spokojne, ciche miejsce do wiosłowania. To sprawi, że łatwiej jest dostać się do rzeczy bez czynienia z falami i swells. Ułatwi to również unikanie innych jednostek na wodzie.

Stand up paddle boarding to zabawny sport, który jest świetny dla każdego. Może być wykonywany przez ludzi w każdym wieku, nie ma znaczenia, czy jesteś tylko początkującym lub jeśli jesteś doświadczonym paddle boarder. Ważne jest, aby pamiętać, że z każdym nowym sportem, to nie jest łatwe na początku. Potrzeba czasu i praktyki, aby stać się dobrym w paddle boarding. Z tych wskazówek, sztuczek i technik, będziesz w stanie opanować ten sport w krótkim czasie!