6 porad dotyczących wyboru odpowiedniego wiosła do deski SUPKażdy, kto spędził trochę czasu na wodzie wie, że deski z wiosłem mogą zabrać cię z rekreacyjnego pływania do wymagającego treningu dość szybko. Oczywiście wybór odpowiedniego wiosła jest równie ważny, jak wybór odpowiedniego stand-up paddleboard. Istnieje kilka różnych rozmiarów i stylów wiosła dla stand up paddling. Podczas gdy niektórzy ludzie będą mieli jeden ulubiony styl i trzymać się go, inni mogą chcieć eksperymentować, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla nich i ich SUP board. Nie jest łatwo wiedzieć, który typ wiosła jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej deski, dopóki nie zaczniesz ich testować z pierwszej ręki. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś mieć jaśniejsze pojęcie o tym, który rodzaj stand up paddle będzie działał najlepiej dla twoich potrzeb.

Lekki i zwrotny czy solidny i trwały?

Jest to kwestia osobistych preferencji. Niektórzy wolą lekkie i zwrotne wiosła, ponieważ z łatwością zmieszczą się w samochodzie lub plecaku. Solidne i trwałe wiosła są lepsze do intensywnego użytkowania. Niektórzy wolą lekkie, zwrotne wiosła, ponieważ z łatwością zmieszczą się w samochodzie lub plecaku. Solidne, trwałe wiosła są lepsze do intensywnego użytkowania.

Niektóre wiosła są zaprojektowane tak, aby były jak najlżejsze i najbardziej zwrotne. Ich trzony są wykonane z włókna węglowego i mają niewielki ciężar i opór, więc są świetne do SUP jogi lub innych działań skupiających się na manewrowości. Inne są zaprojektowane z myślą o trwałości i wytrzymałości. Te wiosła są lepsze dla tych, którzy chcą mieć maksymalną kontrolę, niezależnie od tego, czy są w sytuacji whitewater lub po prostu chcą mocnego wiosła do rejsu. Waga zazwyczaj odgrywa rolę w trwałości wiosła, ale nie zawsze.

Długość i waga trzonu wiosła deski SUP

Długość i waga trzonka wiosła SUP to dwa ważne czynniki, które decydują o tym, jak dobrze będzie działać wiosło. Dłuższy trzonek wiosła da użytkownikowi większą przewagę nad wodą. Dzieje się tak dlatego, że będą w stanie wywierać większą siłę, gdy pchną ostrze przez nie. Krótszy trzonek wiosła może być lepszy dla tych, którzy chcą używać rąk do napędzania kajaka. Waga wioseł jest również ważnym czynnikiem, ponieważ określa, ile wysiłku trzeba włożyć w każde pociągnięcie.

Dłuższy i cięższy trzonek będzie wymagał większego wysiłku zarówno od górnej, jak i dolnej części ciała, co może prowadzić do szybszego zmęczenia niż w przypadku użycia lżejszych, krótszych wioseł.

Przy wyborze wiosła będziesz chciał się upewnić, że jego długość jest dla ciebie odpowiednia. Najczęstsza długość dla wiosła to 220-245 milimetrów. Jednakże, jeśli masz ponad 6 stóp wzrostu, możesz chcieć dłuższego wiosła. Będziesz także chciał pomyśleć o tym, jak ciężkie jest wiosło w twoich rękach. Nie chcesz, aby było zbyt lekkie, ponieważ nie będzie tak skuteczne, ale nie chcesz, aby było zbyt ciężkie, albo.

Materiały i konstrukcja wiosła deski SUP

Wiosło deski SUP jest zwykle wykonane z twardego materiału, takiego jak polipropylen, który jest trwały i mocny. Materiał, z którego wykonane jest wiosło, ma wpływ na osiągi wiosła. Wiosło polipropylenowe będzie sztywniejsze i sztywniejsze niż wiosło z ABS.

Istnieją trzy główne materiały używane do produkcji wiosła: włókno węglowe, włókno szklane i aluminium. Włókno węglowe jest lekkie i mocne, ale jest też drogie. Włókno szklane jest trochę cięższe i trochę tańsze niż włókno węglowe, ale nadal jest dość wysokiej jakości. Aluminiowe wiosła są najtańsze, ale nie trwają tak długo jak włókno węglowe lub włókno szklane. Będziesz także chciał rozważyć ilość elastyczności w wale wiosła. Im bardziej elastyczny wał, tym bardziej poczujesz każdy mały ruch w wodzie.

Szerokość łopatki

Im szersze ostrze wiosła, tym więcej wody będzie się przemieszczać i tym więcej mocy dostarczy. Jednak szersze ostrze sprawia również, że wiosło jest mniej zwrotne. Więc jeśli chcesz bardziej zwinne wiosło, będziesz chciał węższe ostrze. Będziesz także chciał pomyśleć o tym, jak ostrze jest wykonane.

Istnieją dwa główne typy wioseł do stania: outrigger i jednostronne. Wiosło typu outrigger jest przeznaczone do użytku przez dwie osoby jednocześnie i jest dostarczane z dodatkowym ostrzem. Wiosło jednostronne jest przeznaczone do użytku indywidualnego i jest dostarczane z jednym ostrzem.

Która marka jest najlepsza?

Jest to trudne pytanie do odpowiedzi, ponieważ istnieje obecnie tak wiele różnych marek - a każda z czołowych marek ma wiele różnych typów i modeli wioseł. Powinieneś spróbować przetestować kilka różnych marek, aby zobaczyć, która z nich najlepiej czuje się w twoich rękach i najlepiej radzi sobie w wodzie. Możesz nawet odkryć, że pewien typ wiosła, którego nie spodziewałeś się, jest najlepszym wyborem dla twoich potrzeb.

Wiosła stojące mogą pomóc Ci uzyskać więcej z czasu spędzonego na wodzie. Zanim kupisz jedno, upewnij się, że wybierzesz odpowiedni typ i rozmiar, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać swój czas i pieniądze.