3 Sposoby na wybór najlepszej deski SUPOdkrycie stand up paddleboardingu po raz pierwszy to ekscytujący moment. Kto nie chciałby sunąć po akwenie na desce wykonanej z lekkiego materiału? Perspektywa jednoczesnego wiosłowania i ślizgania się w wodzie oraz doświadczania przyrody z innej perspektywy brzmi jak coś, co można znaleźć tylko w idealnym świecie. Dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich szczegółów dotyczących tego sportu, zanim podejmie się go jako hobby lub życiową pasję. Musisz zrozumieć, czym dokładnie jest SUP, jego korzyści, potencjalne ryzyko, a co najważniejsze - jaki sprzęt potrzebujesz, aby rozpocząć tę aktywność. Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze najlepszej deski SUP. Wyjaśnia, co sprawia, że jedna deska jest lepsza od drugiej, jak wybierać między trzema rodzajami desek i jak wybrać odpowiedni rozmiar dla swojej ramy ciała i poziomu umiejętności.

Co to jest SUP?

Stand up paddleboarding, czyli SUP, to sport wodny polegający na wiosłowaniu za pomocą longboarda, zwykle stojąc na paddleboardzie w stylu deski surfingowej, jednocześnie patrząc w niebo, na wodę lub na horyzont. Stand up paddleboarding to sport, który może być lubiany przez ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Można się nim cieszyć jako formą ćwiczeń i dla korzyści zdrowotnych, jako hobby dla relaksu lub jako forma transportu. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się paddleboarding - na płaskiej wodzie, na rzekach i strumieniach, na jeziorach lub na otwartym oceanie. Można to robić solo, z przyjacielem lub z całą rodziną. Paddleboarding to świetny sposób, aby dostać się na wodę, ćwiczyć i doświadczyć nowej perspektywy jezior, rzek i linii brzegowej.

Korzyści płynące z uprawiania paddleboardingu

Istnieje wiele korzyści z tego sportu, takich jak to, że jest to świetny sposób na uzyskanie pełnego ciała, nisko-impaktowy trening, jest to zabawny sposób, aby cieszyć się wodą, oferuje niedrogi sposób, aby doświadczyć piękna natury i jest to dobra opcja dla ludzi, którzy chcą być na wodzie, ale nie lubią pływać. Stand up paddleboarding jest niskim oddziaływaniem, ćwiczeniem całego ciała, które może poprawić twoją siłę i zdrowie sercowo-naczyniowe. Rozwija również siłę rdzenia i pomaga poprawić równowagę i stabilność. Jeśli zdecydujesz się na wiosłowanie w otoczeniu zespołu, możesz również uzyskać trochę budowania zespołu, co jest świetne dla morale zespołu. Kiedy robisz to w grupie, stand up paddling jest dobrym sposobem, aby zbliżyć ludzi i być towarzyski podczas korzystania z wody. Paddling w grupie może być również dobrym sposobem, aby uzyskać zespół razem dla przyjaznej konkurencji.

Rodzaje desek SUP

Istnieją trzy główne typy desek - longboardy, hybrydy i shortboardy. Masz również wybór pomiędzy miękką i twardą deską. Wybór odpowiedniej deski dla twoich potrzeb i stylu wiosłowania pomoże ci uzyskać jak najwięcej z doświadczenia. Omówmy trzy najbardziej popularne rodzaje desek oraz ich zalety i wady.

- Longboardy: Longboardy mają 10 stóp lub więcej i są idealne dla ludzi, którzy chcą deski, która jest zarówno stabilna, jak i szybka. Ze względu na swój rozmiar, longboardy nie są zbyt zwrotne i są najlepsze do wiosłowania po płaskiej wodzie.

- Hybrydy: Te deski są połączeniem desek longboard i shortboard i są najbardziej popularnymi i najlepiej sprzedającymi się typami paddleboardów. Hybrydy są uniwersalne i mogą być używane w różnych warunkach wodnych. Są świetne do wiosłowania w jeziorach, rzekach i surfingu, a także są łatwe w transporcie i przechowywaniu.

- Shortboardy: Te deski są zwykle 8 stóp lub mniej i są najlepsze dla ludzi, którzy szukają deski, która jest łatwiejsza do manewrowania i kontroli. Shortboardy są lepsze do wiosłowania w mniejszych zbiornikach wodnych i w warunkach surfingowych.

- Miękka deska: Miękka deska to dobry wybór dla początkujących. Jest ona bardziej miękka niż twarda deska i bardziej wyrozumiała na uderzenia i wgniecenia. Miękka deska jest również łatwa w transporcie i przechowywaniu, ale nie jest tak trwała jak twarda deska i prawdopodobnie będzie musiała być częściej wymieniana.

- Deska twarda: Twarda deska jest droższa niż miękka deska i będzie trwać dłużej, ale wymaga również więcej energii do wiosłowania. Twarda deska jest idealna dla paddlerów, którzy wiosłują w jeziorach i dużych zbiornikach wodnych i chcą deski, która jest bardziej trwała i trwa dłużej niż miękka deska.

Jak wybrać deskę

Przy wyborze deski, pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj wody, w której będziesz wiosłować. Będziesz chciał inną deskę do płaskiej wody niż do mniejszych zbiorników wodnych, takich jak jeziora i strumienie. Jeśli wybierasz deskę do wiosłowania w jeziorze, będziesz chciał szukać longboard lub miękkiej deski, która jest łatwa do wiosłowania i ma szeroką powierzchnię dla stabilności. Będziesz chciał deskę, która jest bardziej zwrotna dla wiosłowania w rzece i potoku. Drugą rzeczą do rozważenia przy wyborze deski jest twój poziom umiejętności. Jeśli jesteś początkujący, będziesz chciał deskę, która jest wyrozumiała i łatwa do opanowania. Jeśli jesteś bardziej doświadczony i chcesz czegoś bardziej wymagającego, bardziej zaawansowana deska będzie lepiej pasować. Trzecią rzeczą do rozważenia jest sposób, w jaki chcesz transportować i przechowywać swoją deskę. Miękkie deski są łatwiejsze w transporcie, podczas gdy twarde deski są bardziej trwałe i będą trwać dłużej.

Jak dobrać rozmiar deski

Najlepszym sposobem na wybranie rozmiaru deski jest najpierw określenie swojego poziomu umiejętności i tego jak często będziesz wiosłować. Dla początkujących możesz używać szerokiej gamy desek, ale w miarę postępów będziesz chciał skupić się na konkretnym typie deski, takim jak longboard lub hybrydowy longboard. Jeśli chodzi o rozmiar deski, większe nie zawsze jest lepsze. Większe deski są cięższe, trudniejsze do transportu i przechowywania, i nie są idealne do wiosłowania w mniejszych zbiornikach wodnych. Deska, która ma 10 stóp lub mniej, jest najlepsza do wiosłowania w jeziorach, strumieniach lub innych zbiornikach wodnych, gdzie manewrowość jest kluczowa.