Wszystkie podstawy, aby zacząć uprawiać SUPing jak zawodowiec!Po zakupie paddle board i czuć się komfortowo na wodzie, następnym krokiem, aby wziąć swoje umiejętności stand-up paddle do następnego poziomu jest nauka wszystkich różnych technik. Paddleboarding to niesamowity sport, który można cieszyć się na tak wiele sposobów; to nie tylko o przeniesienie z punktu A do B tak szybko, jak to możliwe. Im więcej ćwiczysz i uczysz się nowych technik, tym więcej zabawy będziesz miał z tym wspaniałym zajęciem. W końcu różnorodność jest przyprawą życia! Zebraliśmy listę wszystkich podstawowych technik SUPingowych, które pomogą Ci przenieść swoją grę na wyższy poziom! Więc czytaj dalej i przygotuj się do ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia...

Jaka jest podstawowa technika SUP?

Jest tak wiele różnych technik do wypróbowania na paddleboardzie, że może być trudno wiedzieć, od czego zacząć! Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas nauki którejkolwiek z tych technik, jest to, że kluczem do wszystkich SUPingów jest kontrola wiosła. Jeśli nie potrafisz utrzymać wiosła w wodzie przez dłuższy czas, nie będziesz w stanie wykonać tych technik. Często można zobaczyć doświadczonych paddleboarderów wykonujących długie, płynne pociągnięcia wiosłem, utrzymując je w wodzie tak długo, jak to możliwe. Jeśli jesteś jeszcze początkujący i znajdziesz, że bierzesz krótkie pociągnięcia choppy, staraj się unikać pokusy, aby wziąć zbyt wiele szybkich, krótkich pociągnięć; to tylko zmęczy cię i sprawiają, że trudniej jest skupić się na technice, którą próbujesz nauczyć.

Techniki wiosłowania

Istnieje wiele różnych technik wiosłowania, których możesz użyć, gdy jesteś na wodzie, i wszystkie one mają różne korzyści. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz, dobrze jest spróbować kilku różnych technik, abyś mógł dowiedzieć się, które z nich działają najlepiej dla ciebie. Jeśli masz na myśli konkretną technikę, warto poprosić instruktora lub bardziej doświadczonego SUPera o wskazówki, jak ją wykonać. - Tuck: Jest to bardziej zaawansowana technika wiosłowania, która polega na przyciąganiu kolan do klatki piersiowej podczas wiosłowania. Technika ta jest trudna do opanowania, ale gdy już ją opanujesz, jest świetna do szybkiego pokonywania długich dystansów. - Sweep: Jest to delikatny, płynący sposób wiosłowania, który jest dobry do pokonywania długich dystansów bez utraty tchu. - Sculling: To kolejna bardziej zaawansowana technika, która polega na używaniu wiosła jak pary wioseł. - Power: Służy do szybkiego pokonywania krótszych dystansów.

Techniki przewrotów i zwrotów

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas nauki skrętu na paddleboardzie jest zachowanie kontroli przez cały czas. Chcesz się upewnić, że jesteś wystarczająco blisko deski, abyś mógł ją ponownie chwycić po wykonaniu skrętu. Jeśli nadal jesteś początkujący, zacznij od ćwiczenia z wiosłem podczas gdy na płaskim odcinku wody, która nie ma innych paddleboarders wokół. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest puknięcie kogoś innego w głowę, gdy próbujesz doskonalić swoją technikę!

- J-turn: Jest to dobry sposób na odwrócenie się na paddleboard, jeśli wracasz do punktu wyjścia. Aby zrobić J-turn, przynieś swoje wiosło do boku deski, odepchnij je od siebie, a następnie przynieś je z powrotem do siebie.

- Sweep turn: Jest to świetny sposób na odwrócenie się, jeśli płyniesz w przeciwnym kierunku do punktu wyjścia. Jest to również przydatne do skrętu, jeśli musisz uniknąć przeszkód, takich jak inni paddleboarderzy lub inne statki wodne. Aby wykonać sweep turn, wyprowadź wiosło na bok deski, a następnie szybko przenieś je na drugą stronę.

Techniki nurkowania i surfowania

- Cruising: Jest to prosty, ale skuteczny sposób na nabranie trochę prędkości, jeśli chcesz pokonać większy dystans. Aby cruise, umieść swoje wiosło równolegle do wody i powoli poruszaj nim tam i z powrotem. To tworzy trochę oporu, który zwiększy twoją prędkość i pozwoli ci pokonać większy dystans.

- Grind: Innym sposobem na zwiększenie prędkości jest grind, który polega na umieszczeniu wiosła w pozycji pionowej i sculling, podczas gdy naciskasz stopy na deskę.

- Drop knee: Jest to świetny sposób na spowolnienie, jeśli próbujesz jakichkolwiek sztuczek podczas pobytu na wodzie. Aby opuścić kolano, po prostu zegnij kolano i umieść koniec wiosła w wodzie. To spowolni cię tak, że będziesz mógł wykonać trik lub grind!

Techniki zginania i rozciągania

Kiedy jesteś na wodzie, ważne jest, aby pamiętać, że powinieneś trzymać kolana zgięte przez cały czas. To pomoże Ci utrzymać równowagę podczas wiosłowania, a także pomoże wzmocnić nogi i kostki. Jeśli zaczynasz odczuwać zmęczenie podczas wiosłowania, spróbuj bardziej zgiąć kolana i podnieść stopy wyżej w kierunku ciała. Pomoże Ci to się zrelaksować i zrobić sobie chwilę przerwy, abyś mógł odzyskać energię i siły. Jeśli czujesz się zbyt zmęczony, aby wiosłować z powrotem do brzegu, możesz również użyć tej techniki, aby oprzeć stopy na wodzie i pozwolić, aby prąd zabrał cię z powrotem na plażę.

Jeśli chcesz być prawdziwym zawodowcem, ćwicz i ćwicz! Im więcej będziesz wiosłować, tym lepsze staną się Twoje umiejętności. Dobrym pomysłem jest również wypróbowanie kilku różnych desek do wiosłowania, abyś mógł doświadczyć różnych sposobów, na jakie można nimi wiosłować i znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada.