Jak kupić najlepszą deskę SUP dla siebieJeśli kiedykolwiek byłeś na jeziorze lub rzece, wiesz, że stand up paddle boarding jest jedną z najbardziej zabawnych aktywności wodnych. Nie musisz być ekspertem od surfowania czy pływania, aby po prostu spróbować i dobrze się bawić z przyjaciółmi. Stand up paddle boards, powszechnie nazywane deskami SUP, stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, ponieważ są łatwe w użyciu i bezpieczne dla prawie każdego. Kiedy już opanujesz sztukę stawania na desce i wiosłowania bez przewracania się, możesz w dobrym stylu odkrywać nowe miejsca ze znajomymi. Jedynym minusem jest to, że kupno dobrej deski SUP nie jest tanie, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy raz. Ale nie martw się; pomożemy ci zacząć na właściwej drodze! Oto jak możesz kupić najlepszą deskę stand up paddle dla siebie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie SUP-a?

Po pierwsze, powinieneś jasno określić swój cel zakupu paddle board. Na przykład, jeśli jesteś początkującym, który jest wygodny tylko z wiosłowaniem w jeziorze, nie musisz wydawać dużo pieniędzy na bardzo trwałą i ciężką deskę do wiosłowania. Z drugiej strony, jeśli często idziesz stand up paddle boarding w otwartym oceanie i chcesz wszechstronny paddle board, który jest łatwy do przenoszenia, musisz być gotowy do wydania przyzwoitej ilości pieniędzy. Oprócz tego istnieje kilka innych czynników, o których należy pamiętać przy zakupie SUP. Należą do nich:

- Długość SUP: Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest fizyczny rozmiar deski do wiosłowania, którą chcesz kupić. Aby to ustalić, po prostu zmierz długość swojego tułowia od podstawy szyi do talii. Możesz również użyć tabeli rozmiarów, aby uzyskać długość deski, która jest dla Ciebie najlepsza. Należy pamiętać, że długość deski do wiosłowania jest zawsze większa niż szerokość.

- Szerokość SUP: Szerokość deski stand up paddle określa jej stabilność w wodzie. Im szersza jest deska, tym bardziej jest stabilna; co czyni ją idealną dla początkujących. Jeśli chcesz wiosłować na otwartych wodach, gdzie prąd jest silniejszy, powinieneś wybrać węższą deskę do wiosłowania. Szersze deski są świetne dla jezior, stawów i powolnych rzek.

- Waga deski: Waga deski jest ważnym czynnikiem do rozważenia, jeśli planujesz transportować ją do różnych miejsc. Zaplanuj długość swojej podróży, a następnie zdecyduj się na deskę w oparciu o jej wagę.

- Konstrukcja deski: Istnieją dwa rodzaje desek do wiosłowania dostępnych na rynku - nadmuchiwana deska do wiosłowania i twarda deska do wiosłowania. Pierwszy jest niedrogi, ale mniej trwały niż jego twardy odpowiednik. Ten drugi jest droższy, ale będzie trwał przez wiele lat.

- Trwałość deski: Materiał użyty w konstrukcji deski do wiosłowania jest głównym czynnikiem, który określa jej trwałość. Producenci desek wykonują deski z wykorzystaniem włókna szklanego lub włókna węglowego. Te pierwsze są tańsze, ale mniej trwałe w porównaniu z tymi drugimi.

- Pojemność wagowa deski: Pojemność wagowa deski jest ważnym czynnikiem do rozważenia, jeśli planujesz wyjść z przyjaciółmi. Deski o większej nośności są cięższe i trudne do przenoszenia. Deski o mniejszej nośności są lżejsze, ale mogą zabrać tylko jedną lub dwie osoby naraz.

- Reputacja marki: Niektóre marki zyskały świetną reputację w świecie desek paddle, podczas gdy inne nie. Możesz dowiedzieć się o jakości różnych marek, czytając recenzje lub sprawdzając oceny online.

- Cena deski: Ostatnim i najważniejszym czynnikiem, który należy rozważyć przed zakupem deski do wiosłowania, jest jej cena. Chociaż zawsze należy wybrać deskę, która jest w ramach budżetu, należy również wiedzieć, że bardziej kosztowne deska jest, tym lepsza jakość będzie. Przekonasz się, że ta inwestycja będzie trwać przez wiele lat.

Rodzaje desek Stand Up Paddle

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są dwa rodzaje paddle boards - nadmuchiwane i twarde. Ponadto, można również znaleźć SUPs, które są wykonane z mieszanki materiałów twardych i nadmuchiwanych.

- Inflatable Paddle Boards: Są to najczęściej spotykane deski paddleboardowe i są niedrogie. Można je po prostu nadmuchać za pomocą pompki elektrycznej, ręcznej lub własnego oddechu. Te deski pochodzą z gumową płetwą z tyłu, aby utrzymać je na powierzchni.

- Hard Paddle Boards: Jak sama nazwa wskazuje, te deski są wykonane z włókna szklanego lub włókna węglowego. Paddle boards z włókna szklanego są tańsze niż ich odpowiedniki z włókna węglowego. Twarde paddle boardy mają z tyłu płetwę, która pomaga im unosić się w wodzie.

- Deski SUP z mieszanką materiałów twardych i nadmuchiwanych: Są to najdroższe i najbardziej wytrzymałe deski wiosłowe. Są one świetne dla osób, które wybierają się na SUP boarding po wzburzonych wodach i chcą mieć trwałą deskę.

Więc masz to - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem deski do wiosłowania. Kiedy masz jasne pojęcie o tym, czego chcesz, łatwiej jest znaleźć najlepszą deskę dla swoich potrzeb. Nadal pamiętaj, że zakup paddle board nie jest jednorazową inwestycją. Paddle board będzie służył przez lata, jeśli dobrze o niego zadbasz i wybierzesz wysokiej jakości deskę.