Porady dotyczące pływania: Jak być bezpiecznym, wygodnym i poprawić swoje doświadczenie w pływaniuPływanie to doskonały sposób na utrzymanie aktywności i kondycji. Jest to aktywność o niskim wpływie, która nie obciąża stawów tak jak bieganie czy jazda na rowerze. Pływanie działa na prawie wszystkie mięśnie ciała, w tym na te trudne do wyrzeźbienia miejsca, takie jak ramiona, barki i rdzeń. Jeśli chcesz częściej chodzić na basen tego lata, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim się zanurzysz. Istnieje kilka powszechnych błędnych przekonań na temat pływania, które sprawiają, że wydaje się ono bardziej przerażające niż jest w rzeczywistości. Nie musisz być olimpijczykiem ani spędzać każdego weekendu na lokalnym basenie, aby być bezpiecznym podczas pluskania się w wodzie. Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz poprawić swoje doświadczenie w pływaniu i dobrze się przy tym bawić.

Poznaj zasady, zanim wejdziesz do basenu

Pływakom często mówi się, żeby trzymali ręce przy sobie. Na basenie publicznym jesteś we wspólnym środowisku, więc ważne jest, aby szanować innych kąpiących się. Oznacza to, że należy trzymać ręce z dala od wody i innych osób.

 • Brzmi to oczywiście, ale w rzeczywistości pływanie z otwartymi ranami, które mogą ulec zakażeniu, jest niezgodne z zasadami.
 • Upewnij się, że zdjąłeś biżuterię (zwłaszcza pierścionki) przed wejściem do wody. Pierścionki mogą się zaczepić o sprzęt basenowy, a nie chcesz stracić cyfry.
 • Unikaj picia alkoholu przed lub w trakcie pływania. Alkohol może zwiększyć ryzyko odwodnienia i sprawić, że poczujesz się mniej wyporny w wodzie.

Nie bój się skakać do wody

Nie myśl o wszystkich rzeczach, które mogą pójść źle. Zamiast tego skup się na pozytywnych aspektach pływania, takich jak zwiększenie sprawności fizycznej i lepsza skóra. Woda może być świetnym miejscem na relaks, jeśli nie pozwolisz swojemu umysłowi wędrować do tego, co może pójść źle. Wiele osób doświadcza uczucia euforii podczas pływania, ponieważ jest to bardzo medytacyjne. Po prostu miej oczy otwarte i uważaj na innych pływaków lub ludzi przechodzących na pokładzie nad tobą. Istnieje wiele wspaniałych rzeczy o pływaniu, i nie należy bać się skakać w basenie.

 • Pływanie jest bezkontaktowe, więc jest to świetny sposób na ćwiczenia, jeśli masz problemy z kolanami lub stawami.
 • Pływanie to świetne ćwiczenie sercowo-naczyniowe i spala mnóstwo kalorii. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz zbudować swoją wytrzymałość i nauczyć się pływać w tym samym czasie.
 • Pływanie to doskonały trening całego ciała, który może tonować i kształtować ramiona, barki i rdzeń.
 • Pływanie jest ćwiczeniem typu "odpoczynek" o niskiej intensywności. Wykorzystuje naturalne zapasy energii Twojego ciała, dzięki czemu nie męczysz się tak bardzo podczas treningu.
 • Pływanie jest dobre dla układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, ponieważ nie obciąża organizmu tak bardzo, jak inne formy ćwiczeń.
 • Pływanie jest ćwiczeniem o niewielkim wpływie, które w niewielkim stopniu obciąża stawy. Jest często zalecane jako forma ćwiczeń dla osób z chorobami stawów lub kości, takimi jak zapalenie stawów.

Naucz się pływać

Aby zachować bezpieczeństwo w wodzie i pływać efektywnie, musisz wiedzieć, jak pływać. Nie martw się, nie jesteś sam, jeśli jest to umiejętność, której nie opanowałeś. Wiele osób ma problemy z tą podstawową umiejętnością. Jeśli znajdziesz się pod wodą i nie będziesz w stanie "wypłynąć na powierzchnię", jest to świetna sztuczka, która pomoże Ci wrócić na szczyt.

Wydychaj całe powietrze w płucach, zegnij kolana i umieść ręce w wodzie nad głową, dłonie skierowane w dół. Następnie użyj nóg, aby kopnąć się na powierzchnię. Możesz czuć się głupio w wodzie, próbując tego, ale nie możesz pływać, jeśli nie wiesz, jak utrzymać się na powierzchni. Może to zająć kilka prób, ale jest to niezbędna umiejętność, aby być bezpiecznym i wygodnym w wodzie.

Nie przejmuj się stawami

Pływanie to świetna forma ćwiczeń, ale musisz być świadomy tego, jak dużo robisz i jak często. Jeśli przesadzisz, możesz ryzykować kontuzję. Pamiętaj, aby robić przerwy co jakiś czas i dostosować poziom intensywności, aby uniknąć kontuzji.

 • Jeśli masz problemy ze stawami, porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń. Może on zalecić inne ćwiczenia, które będą mniej obciążające dla Twoich stawów.
 • Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń.
 • Pozostań nawodniony podczas całego pływania, aby uniknąć skurczów.
 • Zawsze rozgrzewaj się i rozciągaj przed rozpoczęciem pływania.
 • Unikaj pływania wyczynowego w wodach otwartych, jeśli masz stan zdrowia, który naraża Cię na ryzyko infekcji.

Pływanie z płetwami dla lepszego napędu opartego na ciele

Istnieje wiele rodzajów płetw, których możesz użyć, aby dać sobie dodatkowy impuls w wodzie. Jeśli nie chcesz pluskać się z partnerem lub chcesz skupić się na swoim treningu, płetwy to świetny sposób na napędzanie się w wodzie. Możesz wybierać spośród różnych stylów, w tym pary, które przypina się do kostek lub pary, która mieści się wokół stóp, jak but wodny.

Wybierz płetwy w oparciu o swoje potrzeby i poziom umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, nie wybieraj płetw, które zapewniają silny napęd. Chcesz mieć pewność, że masz wystarczającą wysokość w wodzie, aby utrzymać głowę nad powierzchnią przez cały czas. Płetwy to świetny sposób na poprawienie napędu opartego na ciele i bardziej efektywne pływanie w wodzie.

Pływanie w klasie fitness

Istnieje tak wiele różnych rodzajów zajęć pływackich w tych dniach, od aquatic spin do rzeźby wodnej. Jeśli chcesz wypróbować najnowszą modę fitness, z pewnością możesz znaleźć klasę, ale możesz też spróbować czegoś nieco mniej modnego.

 • Zajęcia fitness w wodzie to świetny sposób na zbudowanie siły rdzenia i poprawę ogólnej sprawności.
 • Zajęcia aerobiku wodnego mogą być świetne dla seniorów lub osób z problemami stawów, które szukają ćwiczeń o niskim stopniu oddziaływania.
 • Zajęcia fitness z pływania są świetne dla początkujących, którzy chcą nauczyć się odpowiedniej formy i techniki pływania.
 • Linie są często dostępne dla lap swimming, więc możesz pływać według własnego harmonogramu.

Pływanie to świetny sposób na pozostanie aktywnym i sprawnym. Jest to aktywność o niskim wpływie, która nie obciąża stawów jak bieganie czy jazda na rowerze. Pływanie działa na prawie wszystkie mięśnie ciała, w tym te trudne do wyrzeźbienia obszary, takie jak ramiona, barki i rdzeń. Jeśli dopiero zaczynasz pływać, nie bój się wskoczyć do wody. Jest wiele wspaniałych rzeczy na temat pływania i nie powinieneś się bać, aby spróbować. Dzięki kilku prostym wskazówkom, możesz poprawić swoje doświadczenie w pływaniu i dobrze się bawić w tym procesie.