Jak wybrać najlepsze deski SUP: Ostateczny przewodnikNadal nie jesteś pewien, który stand-up paddle board jest najlepszy dla Ciebie? Od rozmiaru po nośność i cenę, istnieje wiele czynników, które należy rozważyć. Jeśli jesteś nowy w świecie SUP, czytaj dalej: mamy wszystko, co musisz wiedzieć właśnie tutaj! Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki eksperta dotyczące wyboru odpowiedniej deski stand-up paddle dla swoich potrzeb: bez względu na rodzaj wiosłowania lub miejsce, w którym zamierzasz go używać, ten artykuł ma wszystko, co musisz wiedzieć. Stand-up paddle boarding (lub SUP) zyskuje na popularności na całym świecie jako zabawny i skuteczny sposób na aktywność na świeżym powietrzu. Jest to sport, który wymaga siły, równowagi i koordynacji.

Jaka jest różnica między SUP a deską surfingową?

Chociaż obie deski są deskami do pływania w wodzie, istnieje wiele różnic pomiędzy SUP a deską surfingową. Główną różnicą jest sposób jazdy na tych deskach. Na deskach surfingowych jeździ się po powierzchni fal i mają one zazwyczaj długość od 10' do 12' i szerokość od 30" do 36". Na SUP-ie jeździ się po płaskiej powierzchni wody i ma on większą szerokość od 36" do 40". Deski surfingowe są obsługiwane przez osobę leżącą na brzuchu i wiosłującą jedną lub dwiema rękami.

Na desce SUP pływa się na stojąco, trzymając dwie ręce na wiosłach i jedną stopę na płetwie na tylnym końcu deski. Deski surfingowe są zazwyczaj znacznie lżejsze niż deski SUP ze względu na gęstość drewna użytego do budowy deski. Długość deski jest ważna dla surfingu, ale generalnie deska SUP może mieć 10' lub więcej, ponieważ nie ma potrzeby łapania fal. Deska SUP musi być szersza i mocniejsza, ponieważ stoisz na niej i wywierasz na nią nacisk całą swoją wagą, gdy wiosłujesz. Grubość deski jest również ważniejsza dla deski SUP, ponieważ stoisz na niej i wywierasz na nią nacisk całą swoją wagą, kiedy wiosłujesz.

Co jest ważniejsze: waga czy długość?

Jest to częste pytanie wśród tych, którzy są nowi w tym sporcie, ale odpowiedź brzmi "to zależy". Najlepsza deska dla Ciebie to ta, która odpowiada Twoim potrzebom, niezależnie od tego, czy jest to długość czy waga. Najważniejszym czynnikiem jest to, co sprawi, że będziesz najbardziej komfortowy podczas wiosłowania. Jeśli szukasz pełnowartościowej deski do codziennego wiosłowania i chcesz zmaksymalizować swój trening, wybór cięższej deski jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz deskę, z którą możesz podróżować i chcesz utrzymać trening o niskim wpływie, to lżejsza deska może być dla ciebie najlepsza. Jeśli chcesz wiosłować w falach, cięższa deska jest najlepsza, aby dać ci więcej dźwigni podczas wiosłowania w fale. Jeśli chcesz wiosłować na jeziorach, rzekach i łagodnym surfingu, to lżejsza deska jest najlepsza.

Jak wybrać odpowiedni typ deski SUP?

  • Szerokość: Szerokość twojej deski jest ważnym czynnikiem stabilności i wiosłowania. Im szersza deska, tym stabilniejsza i łatwiejsza do wiosłowania. Szersza deska będzie również łatwiejsza do wiosłowania w oceanie. Węższa deska jest lepsza do szybkich zwrotów, ponieważ będzie miała mniejszy opór w wodzie.
  • Długość: Długość deski jest ważna przy wyborze odpowiedniego rodzaju deski dla Ciebie. Im dłuższa deska, tym bardziej stabilna. Jeśli chcesz wiosłować w falach, dłuższa deska będzie najlepsza.
  • Kierunek: Jeśli wiosłujesz w różnych kierunkach, na przykład jeśli chcesz być w stanie wiosłować zarówno w górę rzeki, jak i w dół rzeki, wtedy deska w środku szerokości i długości jest dla ciebie najlepsza.
  • Przeznaczenie: Jeśli szukasz deski, którą możesz zabrać na ocean, najlepsze będzie bardziej egzotyczne drewno. Jeśli chcesz wiosłować w rzece, najlepsze jest bardziej przystępne drewno. Jeśli chcesz wiosłować na jeziorze, bardziej przystępne drewno jest najlepsze.

Jaki jest najlepszy materiał na deskę SUP?

To głównie zależy od tego, jakiego typu deski szukasz. Deski z włókna węglowego są dobre do użytku na oceanie, ale są bardzo drogie. Jeśli szukasz deski, z którą łatwo podróżować, najlepsza będzie deska hybrydowa lub z włókna szklanego. Jeśli szukasz deski, która jest najlepsza do użytku rzecznego, najlepsza jest deska drewniana. Jeśli szukasz trwałej, wysokiej jakości deski, najlepsza jest deska drewniana. Waga: Waga deski jest również ważna przy wyborze odpowiedniego materiału. Im lżejsza deska, tym łatwiej jest ją transportować i wiosłować. Należy jednak pamiętać, że lżejsza deska nie będzie tak trwała jak cięższa.

Jaki jest najlepszy rodzaj riga do deski SUP?

Jeśli szukasz deski, która jest łatwa w podróży i chcesz uzyskać najlepszą wartość dla swojej deski, standardowa płetwa centralna jest najlepsza. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność w oceanie, długa płetwa jest najlepsza. Jeśli jednak szukasz deski, która jest łatwa w podróży i chcesz mieć jak najlepszą wartość dla swojej deski, standardowa płetwa centralna jest najlepsza. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność w oceanie, długa płetwa jest najlepsza.

Czy powinieneś wybrać deskę aluminiową, z włókna węglowego czy epoksydową?

To zależy od tego czego szukasz w desce. Czy chcesz deskę, która jest łatwa w podróży? Jaki typ wiosłowania będziesz uprawiał (ocean, rzeka, jezioro)? Jaki jest twój budżet?

  • Aluminium: Aluminium jest dobrym środkiem pomiędzy cięższymi deskami (epoksydowymi) a lżejszymi (z włókna węglowego). Nie jest jednak tak wytrzymałe jak inne deski. Aluminium wgniecie się, jeśli uderzysz nim o coś, może też pęknąć, jeśli będziesz go używał na wzburzonej wodzie.
  • Włókno węglowe: Włókno węglowe to dobra, lekka deska, która jest trwała, ale jest też bardzo droga. Jeśli szukasz deski z tego materiału, upewnij się, że masz fundusze na jej zakup.
  • Epoxy: Jeśli szukasz trwałej i ciężkiej deski, jest to dobry materiał do wyboru. Nie są to jednak najłatwiejsze deski do podróżowania.

Znajdź najlepszą cenę dla swojej deski SUP

Jest to ważna część zakupu każdej deski, ale jest jeszcze bardziej krytyczna, jeśli chodzi o zakup deski SUP. Cena desek może się znacznie różnić, w zależności od materiału i marki, którą wybierzesz. Jeśli szukasz okazji, istnieje wiele używanych desek dostępnych. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić je przed zakupem, ponieważ mogą istnieć problemy, których nie zauważysz na pierwszy rzut oka.

Inną opcją jest zbudowanie własnej deski. Istnieje wiele tutoriali i planów dostępnych online, dzięki czemu jest to niedrogi i zabawny sposób na uzyskanie deski, którą chcesz. Istnieje wiele czynników do rozważenia przy wyborze stand-up paddle board, ale istnieje również wiele wspaniałych opcji tam. Nie bój się rozejrzeć i wypróbować różnych desek, aby zobaczyć, co czuje się dobrze dla Ciebie! Możesz użyć tego przewodnika, aby pomóc Ci po drodze.