Szczegółowy przewodnik po zakupie deski z wiosłem (SUP)Paddle boarding (zwany również stand-up paddle boarding, lub SUP) stał się niezwykle popularny w ostatnich latach. Już nie tylko domeną żądnych przygód entuzjastów sportów wodnych, stand up paddling jest teraz dostępny i przyjemny dla niemal każdego, kto ma trochę zapału i determinacji. Nawet jeśli mieszkasz w miejscu, które nie ma bezpośredniego dostępu do wody, to nadal jest możliwe, aby uzyskać swój standup paddling fix. Istnieje wiele miejsc, gdzie wynajem paddle board jest również możliwe - może nawet znaleźć kryty obiekt, który oferuje wynajem sprzętu, jak również zajęcia i lekcje, jak prawidłowo korzystać z niego. Dobrą wiadomością jest to, że zakup paddle board nie jest prawie tak drogie lub skomplikowane, jak może się wydawać!

Kto może skorzystać z Paddle Board?

Istnieje wiele powodów, aby spróbować paddle boarding, takie jak poprawa równowagi i siły rdzenia, zwiększenie ogólnej sprawności i poziomu wytrzymałości, zabawy z przyjaciółmi i rodziną, lub po prostu cieszyć się spokojem wiosłowania na cichym jeziorze. Jednak istnieje kilka grup ludzi, którzy stoją do szczególnie korzystać z paddle boarding.

Jeśli pasujesz do którejś z poniższych kategorii, możesz rozważyć spróbowanie paddle boarding, ponieważ może to być szczególnie pomocne dla Ciebie. Istnieje wiele korzyści terapeutycznych związanych z paddle boarding, w tym poprawy równowagi i koordynacji, wzmocnione siły i elastyczności, jak również ulgę od stresu i niepokoju. Ponadto, paddle boarding oferuje niski-impact sport, który jest odpowiedni dla ludzi w każdym wieku i umiejętności.

Paddle boards są w szerokim zakresie kształtów i rozmiarów, więc pierwszym krokiem jest określenie, który typ potrzebujesz. Istnieją trzy główne typy paddle boardów, z których każdy różni się długością, szerokością i nośnością. Każdy typ jest przeznaczony do określonego celu, takie jak turystyka, wyścigi, lub surfing. Kupując paddle board, należy pamiętać, że im szersza deska, tym wolniej będzie płynąć. A im wyższa deska, tym szybciej będzie płynąć. Ogólnie rzecz biorąc, im szersza deska, tym bardziej stabilna będzie. Wiedząc o tym, najlepszym sposobem na określenie właściwej deski dla Ciebie jest wypróbowanie jak największej liczby desek, aż znajdziesz tę, która czuje się jak najlepsze dopasowanie.

  • Touring paddle boards - są najbardziej powszechnym typem desek do wiosłowania i najlepiej nadają się do wiosłowania rekreacyjnego lub fitness. Touring paddle boards są zwykle od 9 do 12 stóp długości, z szerokością od 30 do 35 cali. Najlepsze turystyczne deski wiosłowe dla początkujących mają długość 8 stóp lub mniej.
  • Racing paddle boards - są zaprojektowane do prędkości i są zwykle między 10 a 12 stóp długości z węższą szerokością 28 do 32 cali. Racing paddle boards są najlepiej wykorzystywane do wyścigów lub fitness paddling.
  • Surfing paddle boards - są przeznaczone do surfowania na otwartym oceanie i mają zwykle od 10 do 12 stóp długości z szerszą szerokością 36 do 40 cali. Surfing paddle boards są również najcięższe ze wszystkich typów paddle board, co czyni je trudniejszymi do przenoszenia i przechowywania. Surfing paddle boards są najlepiej wykorzystywane do surfowania na otwartym oceanie.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar dla siebie

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić kupując paddle board jest określenie jakiego typu deski potrzebujesz. Kiedy już to ustalisz, możesz zacząć zawężać wybór według rozmiaru. Jedną z ważnych rzeczy do zapamiętania na tym etapie jest to, że różne marki paddle board używają różnych systemów rozmiarowych, więc będziesz musiał określić, który system ma zastosowanie do deski, którą chcesz kupić. Gdy już znasz system rozmiarowy dla deski, którą chcesz, oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego rozmiaru paddle board dla Ciebie.

- Waga - Nie trzeba dodawać, że pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest twoja waga. Jeśli jesteś na cięższej stronie, może chcesz wybrać paddle board, który ma większą nośność.

- Wysokość - Kolejnym ważnym czynnikiem jest Twój wzrost. Idealnie, chcesz być w stanie umieścić obie stopy na pokładzie podczas stania, ale z dodatkowym calem lub dwoma dla manewrowania.

- Szerokość deski - Wreszcie, szerokość paddle board powinna być określona przez własne osobiste preferencje. Szersze paddle boards są wolniejsze, ale są również bardziej stabilne, podczas gdy wąskie paddle boards są szybsze, ale mniej stabilne.

Który materiał jest najlepszy?

Jeśli czytasz ten artykuł, są szanse, że przyciągnęła Cię idea paddle boardingu. A jeśli szukasz kupić deskę, prawdopodobnie zauważyłeś, że istnieje mnóstwo różnych materiałów i stylów do wyboru. Więc który z nich jest najlepszy dla Ciebie? Paddle boards są dostępne w szerokiej gamie materiałów, w tym plastiku, drewna i włókna węglowego. Jaka jest więc różnica między tymi materiałami i który jest najlepszy? W skrócie, wszystkie mają swoje zalety i wady.

- Plastik - Najczęstszym materiałem używanym w deskach do wiosłowania jest plastik. Podczas gdy ten materiał jest stosunkowo niedrogi, nie jest bardzo trwały i prawdopodobnie pęknie, jeśli zderzy się ze skałami lub innymi łodziami.

- Drewno - Drewno jest droższym materiałem, który jest bardziej trwały niż plastik i jest nieco bardziej przyjazny dla środowiska. Jest jednak cięższy i nie tak szybki jak plastikowe deski.

- Carbon Fiber - Włókno węglowe jest najdroższym materiałem stosowanym w deskach do wiosłowania, ale jest również najbardziej wytrzymały, lekki i najszybszy.

Jak kupić tanią, ale dobrą deskę do paddleboardingu?

Jeśli chcesz zainwestować w wysokiej jakości paddle board, będziesz musiał być przygotowany na wydanie na niego trochę pieniędzy. Jeśli jednak szukasz tańszej opcji, nie rozpaczaj. Podobnie jak w przypadku większości rodzajów sprzętu, prawie zawsze można znaleźć wysokiej jakości używane deski do wiosłowania. Większość ludzi, którzy kupują deski do wiosłowania, w rzeczywistości nie używa ich bardzo często, więc istnieje wiele używanych desek do wiosłowania tam. Możesz znaleźć używane paddle boards online, na lokalnych pchlich targach, a nawet na stronach takich jak Craigslist.

Jeśli kupujesz używane paddle board, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że jest w dobrym stanie. Oto kilka rzeczy, które należy sprawdzić przy zakupie używanej deski do wiosłowania.

- Upewnij się, że nie ma pęknięć ani dziur w desce - Paddle boards są zazwyczaj wykonane z plastiku lub włókna szklanego. Podczas gdy deski z włókna szklanego są bardziej trwałe, mogą się złamać, jeśli zderzą się ze skałami lub innymi łodziami.

- Upewnij się, że deska jest odpowiedniej szerokości i długości - Szerokość i długość deski są ważne; musisz upewnić się, że twoje nogi są w stanie zmieścić się na desce podczas stania.