Jak wybrać najlepsze wiosła do desek SUP dla swoich potrzeb?Stand Up Paddle (SUP) to sport, którego popularność w ostatnich latach szybko rośnie. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę wiele korzyści z tej aktywności. Jest to nie tylko relaksujący sposób na odkrywanie szlaków wodnych, rzek, jezior i wybrzeży, ale także fantastyczny sposób na poprawę kondycji podczas zabawy. Wiosła stojące są doskonałym towarzyszem Twojej nowej rozrywki, oferując doskonały sposób na poprawę techniki i budowanie siły i wytrzymałości. Na dodatek, są one również świetne dla redukcji stresu, spalania kalorii i tonowania tych ramion. Jednak, gdy po raz pierwszy rozpocząć z tego sportu trzeba będzie najlepsze deski stand up paddle, jak również idealny stand up paddle dla swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie SUP-a?

Zanim zdecydujesz, który rodzaj paddle board kupić, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed zakupem swojej pierwszej deski do wiosłowania:

- Materiał - Chcesz, aby twoja deska do wiosłowania była wykonana z mocnego materiału, ponieważ będą one umieszczone pod dużym napięciem podczas pobytu na wodzie. Oznacza to, że deski z włókna szklanego, Kevlaru lub włókna węglowego są dobrym wyborem.

- Wymiary - szerokość i długość deski do wiosłowania będzie zależała od rodzaju aktywności, do której planujesz ją wykorzystać. Na przykład, długa deska do wiosłowania jest najlepsza dla tych, którzy muszą wygenerować więcej mocy do poruszania się po bardziej chropowatych wodach. Krótsza deska do wiosłowania jest bardziej odpowiednia dla spokojniejszych wód.

- Pojemność wagowa - Jest to ważne, aby zwrócić uwagę, ponieważ nie chcesz, aby twoja deska do wiosłowania złamała się.

- Rozstaw stóp - Jeśli planujesz używać swojej deski do rejsów, wyścigów lub wycieczek, wtedy będziesz chciał się upewnić, że jest wystarczająco dużo miejsca między stopami.

Różne rodzaje desek do wiosłowania

Istnieje wiele różnych typów desek do wiosłowania, ale najlepsze deski do wiosłowania dla początkujących to te, które są najłatwiejsze do manewrowania. Najlepiej określić to na podstawie długości i szerokości deski.

- Race board - Ten typ paddle board jest długi i wąski, dzięki czemu jest szybki i idealny do wyścigów. Jednak to nie czyni jej najlepszym wyborem dla początkujących, którzy mogą mieć trudności z kontrolą.

- Touring board - Są to szersze, krótsze deski, które są świetne do rejsów i wycieczek. Ten typ deski jest również łatwiejszy do kontrolowania, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących.

- Rekreacyjna deska - Ta deska jest szersza i dłuższa, co ułatwia manewrowanie po wzburzonych wodach. Ten typ paddle board jest również najlepszy dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w tym sporcie.

Jaki typ wiosła jest najlepszy dla początkujących?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym typem paddle boarda dla początkujących jest paddle touring. Ten typ wiosła jest najlepszy dla osób, które są nowe w tym sporcie, ponieważ jest dłuższy i łatwiejszy w obsłudze. Jest to również świetne wiosło uniwersalne, dzięki czemu jest idealne zarówno do cruisingu, jak i wyścigów. Wiosło wykonane jest z włókna szklanego, które jest mocnym i wytrzymałym materiałem. To sprawia, że wiosło jest idealne dla początkujących, ponieważ jest łatwe w manewrowaniu i nie złamie się łatwo.

- Długość trzonu - Najlepsze trzony wioseł mają długość około 80-90 cm. Jeśli shaft jest zbyt krótki, trudno będzie Ci wygenerować wystarczający moment. Jeśli jest zbyt długi, będzie to męczące, ponieważ będziesz musiał dalej poruszać ramionami.

- Średnica trzonu - Dobra średnica trzonu wiosła to około 7-10 cm, ponieważ cokolwiek zbyt grubego utrudni poruszanie wiosłem. Zbyt cienki, a wiosło łatwo się złamie.

- Waga wiosła - Będziesz także chciał się upewnić, że wiosło jest prawidłowa waga dla swojej siły. Najlepsze wiosła są wykonane z włókna węglowego, włókna szklanego lub Kevlaru.

- Szerokość łopatek - Szerokość łopatek wiosła powinna odpowiadać szerokości deski do wiosłowania, ponieważ im szersza deska, tym szersze powinny być łopatki.

- Materiały na łopatki - Najlepsze łopatki do paddle są wykonane z włókna węglowego lub włókna szklanego. Kevlar jest również świetną opcją, ale nie jest tak trwały jak inne materiały.

- Cena - Cena wiosła będzie zależała od rodzaju materiałów użytych do wykonania ostrza. Im droższe wiosło, tym dłużej będzie służyć.

To już wszystko!!! Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałeś się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wyborze najlepszej deski do wiosłowania. Mamy również nadzieję, że teraz wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie idealnej paddle board dla swoich potrzeb. Teraz możesz skupić się na cieszeniu się czasem spędzonym na wodzie. Nie ma lepszego sposobu na poprawę zdrowia i samopoczucia niż połączenie fitnessu i zabawy. Więc nie czekaj dłużej, dostać się bardzo własne paddle board i zacząć planować swoją następną przygodę!