Wiosła do desek SUP: Czy Twojej desce brakuje jednego z nich?Wiosłowanie na stand-up paddle board jest zupełnie innym doświadczeniem niż siedzenie w kajaku. Jednak szybko przekonasz się, że jest więcej podobieństw niż różnic, jeśli chodzi o sprzęt potrzebny do zachowania bezpieczeństwa i komfortu na wodzie. Deski do wiosłowania są świetne do spędzania czasu na wodzie i jednoczesnego uzyskania tonu. Ale jeśli zamierzasz zainwestować w tego typu sprzęt, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Ważną częścią twojego stand up paddle board setup jest SUP board paddles, które w żadnym wypadku nie są opcjonalnym akcesorium. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się kilku najlepszym dostępnym opcjom i wyjaśnimy, dlaczego są one niezbędne zarówno dla początkujących, jak i pro paddlerów.

Dlaczego powinieneś używać deski do wiosłowania

Najpierw spójrzmy na niektóre z powodów, dla których powinieneś zainwestować w wiosło SUP. Ważne jest, aby pamiętać, że deski z wiosłem nie są jak kajaki. Nie siedzisz w nich tak, jak w przypadku kajaka lub łodzi wędkarskiej typu sit-on-top. Zamiast tego stoisz na środku deski i używasz wiosła, aby napędzać się do przodu. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz pokonać znacznie większy dystans. O wiele łatwiej jest pokonywać długie dystanse nad wodą na desce wiosłowej niż w kajaku. Możesz również wiosłować w miejscach, które nie są dostępne dla żadnej innej jednostki wodnej. Na przykład, jeśli jesteś w dużym jeziorze, można wiosłować całą drogę do środka, gdzie nie ma prądu, aby zakłócić swoje doświadczenie.

Rodzaje wioseł SUP

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z stand up paddle boarding, możesz nie wiedzieć, że istnieje więcej niż jeden typ wiosła do wyboru. Zakup wiosła może być mylący, ponieważ jest tak wiele dostępnych opcji. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że istnieją dwie kategorie wiosła. Istnieją SUP wiosła do użytku rekreacyjnego, a następnie są wiosła wyścigowe dla tych, którzy chcą wziąć swoje doświadczenie SUP do następnego poziomu. Racing paddles są dłuższe i mają mniejsze ostrze niż rekreacyjne paddles. Są one zaprojektowane tak, aby umożliwić Ci poruszanie się po wodzie szybciej niż w przypadku wiosła rekreacyjnego. Niektóre deski rekreacyjne mają dołączone wiosło, ale jeśli chcesz używać wiosła wyścigowego, musisz je kupić osobno.

Rodzaje uchwytów do paddle boardów

Uchwyty do paddle boardów pełnią dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest pomoc w utrzymaniu bezpiecznego chwytu na wiosle. Jeśli kiedykolwiek używałeś wiosła i doświadczyłeś bólu lub skurczu, prawdopodobnie było to spowodowane utratą uchwytu. Uchwyty na paddle board pozwalają również na zmianę rąk, jeśli chcesz się przełączyć.

Nie musisz mieć wiosła SUP z uchwytem, ale nie jest to zły pomysł, aby uzyskać jeden, jeśli planujesz wiosłować przez dłuższy czas. Jest to szczególnie ważne, jeśli wiosłujesz z grupą przyjaciół.

Czego szukać w wiosłach

Przed rozpoczęciem zakupów SUP paddles, będziesz chciał określić swój budżet i jaki rodzaj doświadczenia wiosłowania chciałbyś mieć. Pamiętaj, że wiosło jest inwestycją, więc kup jeden, który będzie trwał przez lata, wybierając jeden wykonany z wysokiej jakości materiałów. Kiedy już wiesz, czego szukasz, możesz zacząć porównywać różne modele w oparciu o następujące cechy:

  • Waga - Jest to jedna z najważniejszych rzeczy do rozważenia podczas zakupów wioseł. Im lżejsze jest wiosło, tym mniej zmęczony będziesz na koniec dnia.
  • Rozmiar ostrza - Rozmiar ostrza odgrywa ważną rolę w tym, jak szybko wiosło może przenieść cię przez wodę. Mniejsze ostrze będzie poruszać się przez wodę mniej szybko niż większe ostrze.
  • Konstrukcja ostrza - Będziesz chciał znaleźć ostrza, które są zaprojektowane dla wydajności. Niektóre łopatki są zaprojektowane tak, aby poruszać się przy użyciu jak najmniejszej ilości energii.

Best paddles for stand up paddle boards

Jeśli szukasz wysokiej jakości wiosła, zalecamy sprawdzenie tych pięciu modeli:

Jeśli dopiero zaczynasz wchodzić w paddle boarding i chcesz mieć świetny zestaw startowy, iGlo Sports Inflatable Paddle Board Set to świetna opcja. Zawiera on dwa lekkie wiosła, które nadmuchują się do łatwego przechowywania i torbę do łatwego transportu.

Jeśli szukasz wysokiej jakości wiosła, które będzie trwać przez lata, Bending Branches Whisper In The Wind Paddle Board jest świetną opcją. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i jest zaprojektowany tak, aby przetrwać lata.

Jeśli szukasz wysokiej jakości wiosła SUP, SeaSense XPs jest świetną opcją. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i posiada 3-letnią gwarancję. Jeśli szukasz wysokiej jakości wiosła, które jest przeznaczone do wyścigów i jest wykonane z węgla, Bending Branches Carbonlite Racing Paddle jest świetnym wyborem. Jest lekkie i zaprojektowane tak, aby szybko poruszać się po wodzie.

Jeśli szukasz lekkiego, wysokiej jakości wiosła SUP, Werner Paddle Board Paddle jest świetną opcją. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i jest zaprojektowany tak, aby przetrwał przez lata.

Deski z wiosłem stojącym są świetne do wszelkiego rodzaju sportów wodnych i aktywności. Są również świetnym sposobem na ćwiczenia, ponieważ pozycja stojąca pozwala na pracę wielu grup mięśniowych jednocześnie. Jeśli myślisz o zakupie deski do wiosłowania, powinieneś pamiętać, że odpowiedni sprzęt robi wielką różnicę w tym, jak bardzo cieszysz się tym doświadczeniem. Wiosła są niezbędnym akcesorium, że nie będzie chciał iść bez ponownie po wypróbowaniu go. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z paddle boardingiem, upewnij się, że wybierasz odpowiednie wiosło SUP dla swojego doświadczenia i potrzeb.